Sanal Türk Dermatoloji Müzesi
.
.
Ana Menüademkoslu@gmail.com

.
017- 2017 yılında  ilk STDM konuğumuz; Manisa'dan Dr Yener Ebeğil

Dr Yener Ebeğil Şişli Etfal Hastahanesi'nde Selahattin Bey'in son asistanlarındandır. 1981 yılında uzman olmadan önce çekilmiş bu fotoğrafta sağdan 2. sırada yer alıyor. Selahattin Bey'in ayrılmasından sonra klinikte göreve başladığım zaman hemşire ve personel kısa süre önce ayrılmış bulunan iki hekimden sitayişle bahsederlerdi; Dr Selçuk Aygen ve Dr Yener Ebeğil. Yener Bey'i klinik panosunda bulunan küçük fotoğrafı ile tanıdım ilk kez. Sonrası mı ? İnanması güç ama her iki değerli meslektaşımla şimdiye kadar hiç karşılaşmadım.  Ancak fırsat doğdu ve sevgili meslektaşımızla güzel bir söyleşi yaptık.

AK:  Sevgili Meslektaşım, bize biraz biyografinizden söz eder misiniz ?

Soldan Dr Şemsa Veziroğlu, Hemşire Meral Dilsiz, Başasistan
Dr Gülay Özcan, Dr Zeki Öztürk, Klinik Şefi Dr Selahattin Ergelen,
Dr Mehmet Humud, Şef Muavini Dr Erkman Sözer, Dr Arif Edis,
Dr Yener Ebeğil
, Hemşire ? ve alt sırada
Hemşireler Gülşen Recep, Meryem Atılgan ,  Hacer Dağlı
YE:  Aslen İzmir'liyim. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 1976 yılında mezun oldum. SSK  Tekirdağ Hastanesinde 7 aylık pratisyenlikten sonra İzmir Devlet Hastanesinin ilk dermatoloji asistanı olarak Dr Şevki Özer hocamla çalışmaya başladım. Tam gün yasasının çıkması üzerine şefimin emekli olmasıyla beraber Şişli Etfal Hastanesine atandım. Şefimiz Dr Selahattin Ergelen'di. Uzmanlık tezimin konusu " 3 yıllık polikliniğimize müracaat eden çocuk hastaların yaş ve hastalık guruplarına göre değerlendirilmesi" idi.  Uzman olunca tayinim Elazığ'a çıktı.  Mecburi hizmet yasası ile gittiğim Elazığ'da iki sene kaldım, sonra Yozgat Devlet Hastanesi'ne üç sene çalıştım. Daha sonra Akhisar Devlet Hastanesi'nde de 20 sene çalıştım. Nihayet  Emekli olup Manisa'ya yerleştim.

AK: Sevgili Yener Bey, Elazığ'daki günleriniz nasıl geçti ?

YE:  Ben Elazığ Cüzzam Hastanesi'ne tayin olduğumda Halk Sağlığı Uzmanı Ahmet Saltık Bey vardı, sonra ayrıldı ben tek hekim olarak çalıştım. Bildiğim kadarı ile daha önce de  Denizlili Mesut Baykent isimli bir dermatolog çalışmış. 1981- 1983 yılları arasında Türkan Hoca da sık sık ekibi ile Elazığ'a geliyor ve hastalara yeni bir tedavi uygulaması yapıyordu. Güzel günlerimiz oldu. Dönemin Elazığ Valileri Sn Ömer Haliloğlu ve Sn Saim Çopur hastane ile çok ilgileniyor ve katkıda bulunuyorlardı. Ayrıca 8. Kolordu komutanı Korgeneral Sabri Deliç'in ismini de anmak isterim.

Prof. Dr Türkan Saylan
'ın hastaneye gelişleri hepimiz için sevindirici oluyordu. Hiç unutmam bir gelişinde hastalara moral gecesi düzenlendi. 1982 de yapılan bu geceye KKK [ Kara Kuvvetleri Komutanlığı ] moral ekibi ayrıca renk verdi. O dönemin ünlü sanatçıları Burhan Çaçan, Erdem Alkın, Erdal gibi sanatçıları da bu gurupta yer alıyordu.  Benim için onur ve gurur vesilesi olan, Türkan Saylan Hocamla yaptığımız danslar bu moral gecesinde çekildi.

 

Ben Elazığ'dan ayrılırken görevimi sizin asistanlarınızdan Dr Arif Fazıl Edis'e bıraktım. Kendisi daha sonra Elazığ'da evlendi ve orada kaldı.

AK: Verdiğiniz bilgiler Türk Dermatoloji Tarihi  açısından da çok değerli. Anladığım kadarı ile Akhisar'dan sonra en çok Manisa'da bulundunuz. Şu anda çalışıyor musunuz ?  Sosyal Medya ile aranız iyi görünüyor. Sanal Müzemiz hakkında görüşleriniz de almak isterim.
 


YE:
Şu anda Soma'da Medigün Özel Hastanesinde çalışıyorum. Sakin, mutlu bir yaşantım var. Fırsat buldukça seyahat etmeyi severim. Sizin Sanal Müze hakkındaki çalışmalarınızı mümkün olduğunca takip etmeye çalışıyorum. Bizler için çok değerli olduğunu düşünüyorum.

AK: Siz de bizler için çok değerlisiniz. Verdiğiniz bilgilere teşekkür eder, sağlık ve mutluluklar dilerim.Doç Dr Adem Köşlü

ademkoslu@gmail.com
02 01 2017