Sanal Türk Dermatoloji Müzesi
.
.
Ana Menüademkoslu@gmail.com

.
013. Dr Levent Karakaya'nın vefatını teesürle öğrendim. 
 
Levent daha sonra kliniğe gelen
Kıbrıs'lı Dr Özalp Nasıfoğlu ile

 
Beşinci Asistanımdı Dr Levent Karakaya. 1982 de Şişli Etfal Hastahanesi'ne atandığım zaman 8 parlak, ışıl ışıl genç asistan bulmuştum.
En kıdemlisi Arif Edis idi. Sonra Zeki Öztürk, Şemsa Verziroğlu, Mehmet Humud [ Ürdün'lü], Levent Karakaya, Kaşif Küçük [ Kıbrıs'lı ], Serkis Barış ve Metin Yumak geliyordu.
Hemen çoğu son sınıf asistanları idi. Ve hemen hepsi daha uzmanlık tez çalışmalarına başlamamışlardı. Levent için " Kadınlarda Diffüz Alopesilerde Demir Eksikliğinin Rolü" konulu bir tez verdim. Çok başarılı bir çalışma yaptı, 1984 yılında uzman oldu ve mecburi hizmet için Kırklareli Devlet Hastanesi'ne gitti.

1953 yılında İstanbul'da doğmuş olan Dr Levent Karakaya yakışıklı, enerjik, Almancası çok iyi ve çalışkan bir doktordu. Arkadaşları tarafından sevilen, sayılan dost canlısı bir insandı. Özellikle söylemek istediğim bir husus var. Daha o tarihlerde güzellik uygulamalarına hevesli idi. Henüz tıp mensupları bu konulara el atmamıştı. Güzellik uygulamaları birkaç basit yöntemle [ buhar banyoları, komedon çıkarmaları,hafif peeling, nemlendirme gayretleri ] sınırlı idi.  Bunlara Ultraviyole lambaları, yüksek frekans aygıtı, nej karbonik gibi basit aletler ile katkı yapılmaya çalışılıyordu. Hekimler özellikle dermatologlar bu konulara ilgi duymuyorlar, sıcak bakmıyorlardı.

Bu uygulamaları genellikle azınlıktan yaşlı kadınlar yapardı. Arada yurt dışında bu uygulamaları görmüş, bu konuda bazı bilgilere sahip olmuş, lisan bilen insanlar da cesaret edip enstitü ? açarlardı. Çok azı da yabancı ürün satıcılarının bilgilendirdiği ve ürünü pazarlama amacıyla sertifiye ettiği genç hanımlar oldurdu.

Levent bu konularda eksikliği hissetmiş ve Almanya'ya bu konularda eğitim almak üzere gitmeyi düşündüğünü sık sık dile getirirdi.  Daha sonra evlendi, çocuğu oldu hayat şartları ve geçim meselesi İstanbul'da birçok klinikte Dermatoloji Uzmanı olarak çalıştı. Çok sık görüşemedik. Aylık toplantılara sık olarak gelmezdi.

Geçenlerde dönem arkadaşı Dr Kaşif Küçük'ten oğrendim. Bir bir yıl kadar önce meşum hastalık onu da kurban etmiş. Çok üzüldüm, büyük hayalleri vardı Levent'in. Gerçekleştirme fırsatı bulamadı. Belki de Türkiye'nin önde gelen Estetik ve Kozmetik yöntemler uygulayan ilk dermatologlarımızdan olacaktı.
Ruhu şad olsun.Doç Dr Adem Köşlü

ademkoslu@gmail.com
19 12 2016