Sanal Türk Dermatoloji Müzesi
.
.
Ana Menüademkoslu@gmail.com

.
010. INDERCOS 2016 Kongresi’nin Ardından 
 
Bu yıl 16-19 Mart tarihleri arasında İstanbul Harbiye Askeri Müze ve Kültür Merkezi’nde ilkini düzenlediğimiz Uluslararası Dermatoloji ve Kozmetoloji Kongresi’ne (INDERCOS) 500’e yakın yerli ve yabancı katılımcımız gelmiştir. Bu kongreye dünya çapında ve Türkiye’de önemli birçok yabancı ve yerli konuşmacı katılmış olup 200 civarında poster ve sözlü bildiri yapılmıştır.

Yaklaşık 40 yabancı konuşmacıyla birlikte, 150’ye ulaşan yabancı katılımcının bulunması hem Mersin Dermatoloji ve Kozmetoloji Derneği üyeleri hem de bu ülkenin ve Türk Dermatoloji Derneği ailesinin fertleri  olarak bizleri mutlu etmiştir. Kongrenin son gününde Taksim’de gerçekleşen elim  bomba saldırısı katılan herkesi derin bir üzüntü ve endişeye sokmuştur. Bütün bunlara rağmen Dernek Yönetim Kurulu olarak; kongremizi her yıl düzenleme kararı aldık ve Türkiye’nin bölge ülkelere yol göstermesi gereken bir konumda olduğuna inandık. Yabancı katılımcılarımız özellikle Suudi Arabistan, Slovenya, Moldova, Sırbistan, Gürcistan, Cezayir, İran, Yemen gibi ülkelerden olmasına karşın tek tük Vietnam ve Avustralya gibi ülkelerden de katılımcı gözlenmiştir.

Kongremizde seçilen bilimsel konuların çoğunun Dermatoloji ve Kozmetoloji alanında yeni bilgiler içermesine özellikle dikkat edilmiş, bu konu  üzerindeki   uşmacıların o konu üzerinde deneyimli olmasına titizlik gösterilmiştir. Konuların seçimi özellikle dermatoloji camiasından olumlu eleştiriler almış ve birçok konuşma konumuz Türkiye’de ilk kez bizim kongrede tebliğ edilmiştir. Buna rağmen terör olayı nedeniyle küçük aksaklıklar yaşanıp; son gün giriş ve çıkışlarda problemler yaşanmıştır. Katılımcıların katılım formları isteyenlere posta yolu ile gönderilmiştir. İlkini yaptığımız, oldukça maliyetli olan bu kongrede diğer bir eleştiri maddi imkansızlıklar nedeni ile sosyal program yapılamamış olmasıdır. Özellikle yabancı duayen konuşmacılarımızla genç dermatologlarımızın kaynaşmasını istediğimiz için, seneye yapılacak kongremizde sosyal program yapabilme konusunda yoğun girişimlerimiz olacaktır.

Kongremizde para-medikal konuşmalar da yapılmış olup, Metin Hara, Ayşegül Çoruhlu ve Mehmet ile Müge Kasım gibi isimlerin öğle arası konuşmalarına yoğun ilgi olmuştur. Kapanış töreninde bulunan yabancı konuşmacılarımızdan seneye yapılacak kongremize tekrar katılma sözü alınmış ve hepsi ülkelerine döndüklerinde misafirperverliğimiz için minnet dolu mektuplar göndermişlerdir.

Çok sayıda kozmetik kurs, konferans, workshop ve satellit sempozyumun gerçekleştiği bu kongrede; hepimiz ülkemizin bireyi olarak elimizden geleni yapmaya çalıştık. Elimizde olmayan nedenlerle gelişen aksaklıklar oldu ise hepinizden özür dileriz. Katılan ve özveriyle çalışan tüm meslektaşlarımıza teşekkür ederken, 15-18 Mart 2017 tarihinde yine İstanbul’da yapılacak olan 2. INDERCOS kongremizde tekrar bir arada olmayı yürekten dileriz.

Sevgilerimizle, Prof. Dr. Ümit Türsen INDERCOS Kongre Başkanı .


Türsen U. INDERCOS 2016 Kongresi’nin Ardından Turk J Dermatol 2016;10:85-6 85
Prof Dr Ümit Türsen

utursen@gmail.com