Sanal Türk Dermatoloji Müzesi
.
.
Ana Menüademkoslu@gmail.com

.
009.  Sn Prof Dr Gonca Gökdemir Konuğumuz Oldu.

Değerli meslektaşlarım, yeni dönemde Sanal Müzemizin ilk konuğu Sn Prof Dr Gonca Gökdemir oldu. Kendisi ile 12 sene kadar birlikte çalışmış bir kişi olarak bu söyleşiyi yapmak bana ayrı bir heyecan ve mutluluk veriyor.

 
   
AK: Hoş geldiniz Sn Hocam, bize özgeçmişinizle ilgili olarak neler söylemek istersiniz?

GK: Eskişehir’de doğdum. İlk ve orta öğrenim ve liseyi Eskişehir’de Süleyman Çakır Lisesinde bitirdim. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'ne girdim ve 1992 yılında mezun oldum. Mezuniyet sonrası 1 yıl süreyle Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesinde mecburi hizmetini yaptım.

1994 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalında uzmanlık eğitimine başladım. O dönemde bölümde oldukça kalabalık bir asistan kadrosu bulunmaktaydı. İran'dan, Suriye'den, Yunanistan'dan gelmiş arkadaşlarımız da vardı.  Dr. Cevat Karger (vefat etti), Dr. Behram Daneşvar, Dr. Ralfi Singer, Dr. Nazila Barahmani (şu an Amerika Birleşik Devletleri'nde), Dr. Homa Paşazade (şu an İngiltere'de), Dr. Hamdi Osman, Dr. Tuncay Şabanoğlu, Dr. Vida Paksefat, Dr. Nesrin Eyvazi, Dr. Mine Utku Maden, Dr. Ayşe Kavak, Dr. Esra Özgüroğlu, Dr. Yıldıray Korkmaz, Dr. Gökhan Okan, Dr. Esra Akasya, Dr. Pınar Cankaya, Dr. Havva Güngör, Dr. Mustafa Kulaç ile birlikte farklı zamanlarda beraber asistan olarak çalışma fırsatı buldum.


Aynı dönemlerde Prof.Dr.Nevzat Öke vefat etti. Akademik kadroda Prof.Dr.Ahmet Murat [ ABD Başkanı idi ], Prof.Dr. Türkan Saylan, Prof.Dr. Dilek Selçuki  [ vefat etti ], Prof.Dr. Gülsevim Azizlerli, Prof. Dr. Güzin Özarmağan, Prof.Dr. Orhan Baransü, Prof.Dr. Rıfkiye Küçükoğlu [ o sıralar Doçent ] , Prof.Dr.Can Baykal [ o sıralar Yard Doç ] ve  Prof.Dr. Esen Özkaya [ o sıralar Yard Doç ] vardı ve hepsinden çok değerli bilgiler edindim.

1998 yılında Dermatoloji uzmanı oldum. Uzmanlık tezim " Uzun süreli Sistemik kortkosteroid alan hastalarda dermatolojik yan etkiler" idi. Tez hocam Güzin hocaydı. 
Aynı yıl Şubat ayında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniğinde çalışmaya başladım.1999 yılında başasistan oldum.  2006 yılında Doçent oldum.

AK: Burada müsade ederseniz araya girmek istiyorum. Birlikte çalıştığımız dönemlerde diyebilirim ki Şişli Etfal Hastanesi  en parlak dönemini yaşamıştır.
Hatırlarsın, 1775-1976 yılları arasında Paris Saint Louis Hastanesinde çalışırken ne kadar güzel bir klinik yapısı olduğundan söz ederdim. Özellikle branşlaşmalarını tekrar tekrar anlatırdım. Gerçekten Mme Bonvalet Dermal Histopatoloji'de, Mme Pons  Dermatol Allerji'de, Mlle Marie Saç Hastalıklarında çalışmalar yaparken, M Letessier Küçük Cerrahi Girişimlerin şefi idi ve M. Mahusier de Puva ve Skleroterapi konuları ile ilgileniyorlardı. O dönemde Bonvalet doçent idi, diğerleri uzman. Sonraları hepsi Fransa'nın en önemli hocaları oldu. Türkiye'de bu tarz seksiyonlaşma birkaç Üniversite dışında hiç yoktu.  Ben de yurduma döndüğümde hep bu hayal ile yaşadım.

Sonra bir gün Şişli Etfal'de çok güzel bir kadro oluştu. Doç Dr İlknur Altunay özellikle Dermato-Psikiatriye yöneldi. O'na Koblenzer'in bir kitabını hediye etmiştim, süreç öyle başladı. Doç Dr Tuğba Rezan Ekmekçi de Patoloji Kiniği ile rölasyonlarımızı idare ediyordu fakat esas ilgi alanı Dermato-Şirürji ve Kriyoterapi idi. Ona da Kriyoterapi üzerine bir uzmanlık tezi vermiştim. Doç Dr Gonca Gökdemir olarak sen de o dönemde kliniğe kazandırdığımız PUVA terapi ünitesinin başında çalışıyorken Kozmetik Dermatolojiye heves ve yatkınlığını dikkate alarak çok sayıda  seminer ve eğitim konularını Estetik ve Kozmetik konularından seçiyor ve seni bu yönde destekliyordum: O sıralar hemen hiçbir Eğitim ve Araştırma Hastahanesinde [ Hatta birçok Üniversitede dahi ] böyle güçlü bir kadro yoktu. Biz dört doçent ve oldukça bol uzman ve asistanımızla imrenilecek bir eğitim ve öğretim yapıyorduk. Ne güzel günlerdi o günler.

GG: Doğru söylüyorsunuz Hocam, gerçekten çok zevkli ve yararlı geçen yıllardı. Sonra dediğim gibi 2006 yılında Doçentlik imtahanına girdim. Sınav Ankara’da Gazi Üniversitesi Dermatoloji Anabilimdalı'nda oldu.Sınavda jürü başkanım Prof.Dr.Mehmet Ali Gürer idi. Diğer jüri hocalarım Prof.Dr.Seher Bostancı, Prof .Dr. Yavuz Harmanyeri, Prof.Dr. Günseli Öztürk, Prof.Dr.Meltem Önder idi. Aynı tarihte sevgili arkadaşlarım Dr. AylinTürel Ermertcan ve Dr. Mustafa Atasoy ile birlikte Doçent olduk.

Bundan sonraki dönem oldukça hareketli geçti. 1999-2007 tarihleri arasında yarı zamanlı olarak Türkiye Hastanesi'nde Dermatoloji Kliniğinde çalıştım. 2010 yılında Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniğinde “Klinik Şefi” olarak atandım. 2013 yılında devlet memuriyetinden istifa ederek Özel Liv Hospital Ulus Hastanesinde çalışmaya başladım. 2014 Mayıs ayındada Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda Profesör kadrosuna atandım. Halen aynı kadroda bulunmaktayım. Nihayet 2016 yılında ise hastaneden ayrılarak Terrace Fulya’da kendi kliniğimi açtım.

Dermatolojideesas olarak estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları, sedef hastalığı , akne , rozasee tırnak hastalıkları ile ilgilenmekte ve çalışmalara ağırlık veriyorum.  2010-2012 tarihleri arasında Deri ve Zührevi Hastalıklar Derneği yönetim kurulu üyeliği yaptım.2012-2014 tarihleri arasında Türk Dermatoloji Derneği yönetim kurulu üyesi olarak çalıştım. Aynı tarihlerde Türk Dermatoloji Derneğinin Estetik ve Kozmetik Çalışma grubunun sekreterliğini yaptım . Bu gayretler dermatoloji asistan çekirdek müfredat programına estetik dermatoloji ile ilgili işlemlerin eklenmesi sağlamıştır. Bu durum meslek alanımız için önemli bir adım olmuştur.

Son 10 yılda katıldığım kongre, simpozyum ve toplantılarda estetik dermatolojinin farklık konularında konuşmalar, workshoplar, kurslarda görev aldım.
2015 yılında Beşiktaş Rotary klübüne üye oldum.Klüp çatısı altında sosyal sorumluluk projelerinin geliştirilip uygulanmasını sağlamaya çalışıyorum.

AK: Sn Hocam, bu kadar yoğun işleriniz arasında eğlenceye ve sosyalleşmeye zaman bulabiliyor musunuz.

GG: İlgi alanlarım sanatın her türü sadece izleyici olarak, azıcık dans edebiliyorum: tango, latin danslar ve sirtaki) ve farklı kültür ve yaşam biçimlerini tanımak amacıyla kültür gezileri...

AK: Kısa kestiniz ama ben Küba ve Çin'e yaptığınız seyahatler sonrası klinikte fotoğraf ve anılarınızı bizimle paylaştığınız günleri çok iyi hatırlıyorum. Bir de son olarak Sanal Müzemiz hakkında görüşlerinizi alabilir miyim ?

GG: Sanal müze için Türk dermatoloji camiası için çok özel bir yeri olan bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Bu özverili ve titiz çalışmanız için sizi kutluyorum. Sanal müze hem geçmişimizi bize anlatıyor hem de geleceğimize ayna tutuyor diye düşünüyorum. Emekleriniz için çok teşekkür ederim hocam...

AK: Ben de bu güzel söyleşi için size çok teşekkür ediyorumDoç Dr Adem Köşlü
ademkoslu@gmail.com
05 12 2016