Sanal Türk Dermatoloji Müzesi
.
.
Ana Menüademkoslu@gmail.com

.
008. Onbirinci Çukurova Dermatoloji Günleri

11. Çukurova Dermatoloji Günleri Çukurova Deri ve Zührevi Hastalıklar  Derneği ile Çukurova Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitelerinin Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalları’nın birlikte düzenledikleri ana konusu “Dermatolojide Tedavi” olan 11. Çukurova Dermatoloji Günleri 1-5 Haziran 2016 tarihinde Adana’da Hilton Oteli’nde gerçekleştirildi.
Kongrenin ilk günü Dermatokozmetoloji kurslarına, ikinci ve üçüncü günleri ana konu olan Dermatolojide Tedavi ve Serbest bildirilere ayrıldı. Dermatokozmetoloji kurslarına ayırdığımız ilk günde 7 ayrı salonda 20’şer kişilik gruplar halinde dolgu, botilinum toksin, mezoterapi, PDO ip uygulamaları ve fraksiyonel CO2+Radyofrekans, thulium fiber, fokus ultrason ulthera lazer uygulamalı kursları düzenlendi. Ayrıca 2. gün 2 saat süreli hidroksiapatit (Radiessa) ileri uygulama dolgu kursu yapıldı. İkinci ve 3. günlerde “Dermatolojinin Ana Konularındaki Tedaviler” değerli öğretim üyelerince anlatıldı. Beş uydu sempozyumla dermatolojide gelişimler gözden geçirildi.
11. Çukurova Dermatoloji Günleri’ne 280 kayıtlı hekim katılmış olup her gün bir yenisi oluşan krizlere rağmen 28 ilaç, tıbbi cihaz ve dermatokozmetik firması, 36 birim stant ve 80 personel ile bizlerin yanında yer almıştır.

Kongrenin 4. gününde KKTC’de kozmetik kurslar düzenlenmiş, KKTC Devleti’nin bu günlere gelişi ve 20 Temmuz 1974 yılında yapılan Kıbrıs Barış Harekatı tarafımdan, Barış Harekatı öncesi ve sonrası o tarihlerde lise ve ortaokul öğrencileri olan Kıbrıslı öğretim üyesi arkadaşlarımız Prof. Dr. Nahide Onsun ve Prof. Dr. Serap Öztürkcan tarafından his dolu bir ortamda gözyaşları içinde anlatılmış ve duygu dolu anlar yaşanmıştır. Aynı gün çıkartma plajı ve çevresi görülmüş, benim alay komutanım olan İbrahim Karaoğlanoğlu şehitliği ziyaret edilmiştir. Daha sonra Girne ve tarihi Girne Kalesi ile müzesi gezilmiş, kalede gün batımı izlenmiştir. KKTC’deki 2. günümüzde alınan özel izinle Kıbrıs Barış Harekatı’nın en yoğun çatışmalarına şahit olan Alayköy’deki (Eski Lefkoşa hava alanı bölgesi) Hudut Alayı’na gidilmiş ve o günlerin canlı örneği olan Grammar School gezilmiş (Bu bölge Kıbrıs Türk Alayı, Yunan Alayı, Rum Milli Muhafız Alayı ve Barış Harekatında Üsteğmen rütbesi ile Baştabipliğini yaptığım 50. Piyade Alayının 2. Taburunun 4 gün boyunca savaştığı yerdir). Bu okul ismine rağmen genelde Yunan Alayının Karargahı olarak kullanılan, Türk alayını ve Türk bölgelerini devamlı kontrol eden bir konumda yer almış çok sağlam bir binadır. Birinci ve 2. Barış Harekatları’nda günlerce uçaklar tarafından bombalanmış ve yıkılmamış ancak ortasından bel vermiştir. Grammar School’da Mehmetçiğin ikram ettiği sıcak poğaça ve içecekler sonrası askeri bölgede, sınır boyu takip edilerek Lefkoşa’ya girilmiş ve gezilmiştir. Konuşmacılara, kurs uygulayıcılarına, oturum başkanlarına ve tüm katılımcılarımıza, bizlere destek olan ilaç, tıbbi cihaz ve dermotokozmetik firmalarına en içten teşekkürlerimizi ve saygılarımızı sunuyoruz. 11. Çukurova Dermatoloji Günleri’nin de bilimsel ve sosyal etkinlikler yönünden anılarınızda uzun yıllar Çukurova sıcaklığı ile kalacağını umuyor, barışın ön planda olduğu huzurlu ve sağlıklı günler diliyoruz.

Memişoğlu H. 11. Çukurova Dermatoloji Günleri. Turk J Dermatol 2016;10:130-1
Prof Dr Hamdi Memişoğlu
memisoglu01@hotmail.com