Sanal Türk Dermatoloji Müzesi
.
.
Ana Menüademkoslu@gmail.com

.
006. Onbirinci Ege Dermatoloji Günleri Ardından

   

Her yıl yapılan ve gelenekselleşen “Ege Dermatoloji Günleri”nin on birincisi bu  yıl 11-15 Mayıs 2016 tarihleri arasında Muğla Üniversitesi Tıp Fakültesi, Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İzmir Katip   lebi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalları’nın başkanlığında Çeşme’de düzenlendi. Bu sayede sevgili meslektaşlarımız, hocalarımız ve dostlarımızla bir araya gelerek hem özlem giderdik hem de Dermatoloji ve kozmetoloji alanındaki en son gelişmeleri takip etme fırsatımız oldu.
Bu yıl kongremizin temasını “Dermatolojiden Kozmetolojiye” olarak belirledik. Böylelikle meslektaşlarımızın ilgi alanları ve kendilerini eksik hissettikleri alanlar doğrultusunda seçim yapabilecekleri farklı oturumlar ve uygulamalı kursları olan geniş yelpazeli güncel ve bilimsel içeriği zengin bir program hazırlamayı amaçladık. Kongremizin ilk günü dört farklı salonda gerçekleşen farklı konuların işlendiği uygulamalı kozmetik kursları ile başladı. İlk gün kendi alanlarında tecrübeli  meslektaşlarımız tarafından konularının  işlendiği kozmetik kurslarımız oldukça ilgi gördü. Güncel ve bilimsel içeriği zengin  sunumlardan oluşan panellerde ise konuları  alanında deneyimli konuşmacılardan  dinledik ve bilgilerimizi tazeledik. 
Panel ve kursların bitimi sonrası ise bu sene  sempozyumumuzda bir ilk gerçekleştirildi.  Türk Sanat Müziği’ne gönül vermiş sevgili  meslektaşlarımızdan oluşan bir koro  bizlere harika bir müzik ziyafeti verdiler.  Böylelikle biz de camiamızda sanata  ve sanatsal faaliyetlere  ne kadar yatkın  meslektaşlarımız olduğunu gözlemlemiş  ve biz dermatologların insan bedenine ve  ruhuna dokunma ayrıcalığı taşıdığımızı  bir  kez daha izlemiş olduk.
Sosyal programımızı bu sene Çeşme’nin  karşı komşusu Sakız Adası’na düzenledik.  Adanın ismini aldığı sakız ağaçlarını gördükten sonra Pirgi ve Mesta köylerini ziyaret ettik. Bu köylerde avlularda yunan müziği eşliğinde yapılan geleneksel eğlenceyi izledik. Taş evlerin gölgesinde  içeceklerimizi yudumlarken her iki toplumun benzer kültürlerde olduğunu bir   kez daha fark ettik. Ben kongre eş başkanlarımız adına tüm konuşmacılara bilimsel katkıları ve tüm meslektaşlarımıza katılımları için çok teşekkür ediyor ve 12. Ege Dermatoloji Günleri’nde görüşmeyi ümit ediyorum.

Kılıç A. 11. Ege Dermatoloji Günleri’nin Ardından . Turk J Dermatol 2016;10:129