Sanal Türk Dermatoloji Müzesi
.
.
Ana Menüademkoslu@gmail.com

.
005. Degos'un Kitabından Çıkan Dr Yaşar Aybar Reçetesi


Robert Degos'un " Dermatologie"  Kitabı tüm zamanların yazılmış en iyi Dermatoloji kitaplarından biridir. Bizim  dönemimizde en büyük danışman ve hakem kitaplarımızdandı. Tamamı 2 cilt halinde 1000 sayfayı aşan, ağır fakat sempatik bir eserdi. 1953 yılından başlayarak hemen her yıl " mise a jour" lar ile yenilenir ve güncelleştirilirdi. Kolay değiştirilen, kullanışlı bir yapısı vardı. Her yıl bir veya 2 format halinde gelen güncellemeler bir mandalı açıktan sonra eskisi çıkarılır ve yerine yenisi kolayca eklenirdi. Hocam Faruk Nemlioğlu Fransız ekolu takipçisi olduğundan öğrenim ve eğitimde bu kitabı esas tutardı. Çapa'dan Osman Hoca'nın Dermatoloji kitabı da hemen nerede ise Degos'un kitabının tercümesi idi. Bu kitaba Fransız Dermatologları " Dermatolojinin İncili " derlerdi.  Degos 1987 'de öldükten sonra Saint-Louis okulundan hocam Jean Civatte birkaç zaman devam ettirdi ise de onun vefatından sonra kitap bitti.

Şansımız varmış, geçenlerde vefat eden bir meslektaşımızın terekesinden çıkan kitaplar arasında bu dermatoloji şaheseri kitapları buldum. Ankara'da bulunan Türk Dermatoloji Derneği Kütüphanesine göndermek üzere aldım. Büyük bir keyifle inceledim, esli Cerrahpaşa Dermatoloji'deki günlerimi hatırladım.  Prof Robert Degos'un ben de şöyle bir hatırası var; 1976 yılında Mexico'd yapılan Dünya Dermatoloji Kongresi sonrasında bir gün anfide önemli bir toplantı olduğunu öğrendim. Prof Degos kongre anılarını anlatacakmış. Gerçekten Degos uzun bir zaman devam eden konuşmasında kongrede öğrendiklerini, aklında kalan önemli konuları anlattı. Ve ben imrenerek dinledim. Bizde böyle bir adet yoktu. Gidenler olan bitenden bahsetmezdi. Bir istisna olarak ayni yıl Şubat ayında Roche İlaç Fabrikası konferans salonunda yapılan dernek aylık bilimsel toplantısında Dr Ali Atal Ayni şeyi yaptı. Biz katılanlara çok güzel bir panaroma halinde olan biteni yansıttı.Bu kitabın bir de ikinci cildi var. Ağırlığına rağmen özellikle Frankofon
dermatologlar  ellerinden düşürmezdi. Anglo Amerikan olanlar da gizli
gizli bakarlardı. Hemen her klinikte bulunurdu. Yandaki reçete bu
kitaptan çıktı.

 
Yanlız bu arada çok çok güzel bir şey oldu. Kitabın sayfaları arasında yazılmamış bir reçete buldum. Cilt ve Zührevi Hastalıkları Mütehassısı Dr Yaşar Aybar'a ait bu reçete beni oldukça heyecanlandırdı. Zira çok uzun süreden beri Türk Dermatoloji Tarihi üzerinde çalışıyor olmama rağmen bu doktor beyin hiç adını duymamıştım. Hakkında hiçbir belge yoktu.  Hala da yok. Eğer kendisi hakkında bilhassa Adana'lı meslektaşlarımızdan tamamlayıcı bilgi veya belge gelirse çok mutlu olacağım.
Doç Dr Adem Köşlü
ademkoslu@gmail.com
21.11.2016